Jdi na obsah Jdi na menu

Archiv

Nalezené příspěvky

Jaro je tu a s ním svoz bioodpadu

Město Rožnov oznamuje, že pravidelný svoz bioodpadu z rodinné zástavby začne 20. dubna 2022. Svážet se bude co čtrnáct dnů - vždy v sudý čtvrtek. 

Větve, trávu, listí a hlínu bude možno vyhodit do kontejnerů v sobotu 23. dubna 2022 od 8 do 12 hodin na těchto stanovištích v Tylovicích: U křížku, Dolní Dráhy x Horečky, Za Hážovkou x Luční ulice, Horní Dráhy.

31. 3. 2022
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Čápe, vítej v Tylovicích!

Pátého dubna 2022 přiletěl na své hnízdo do Tylovic U křížku čáp. Je to o dvanáct dnů dříve než loni. Na svou partnerku zatím čeká. Snad se dočká. V roce 2021 se opozdila o pouhé  tři dny. Kdo má zájem pozorovat hnízdo v Tylovicích průběžně,  může se zapojit do diskuse na tomto čapím webu. (MTA)

10. 4. 2022
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality
15. 4. 2022
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Už jsou dva!

Příjemnou zprávu nám zaslali Tylovjané, kteří bydlí přímo u čapího hnízda. Čáp už není sám, partnerka mu dnes dopoledne konečně přiletěla a udělala radost všem nám, kteří čapí rodinku sledujeme a těšíme se na její přírůstek.  Foto: AAB

18. 4. 2022
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Tylovjané založili osadní komisi

Zástupci občanů Tylovic v úterý 12. dubna 2022 v místní restauraci Harcovna ustavili osadní komisi Tylovice. Jedná se o poradní orgán rady města Rožnova pod Radhoštěm, která tento návrh již obdržela k projednání.

Kdo osadní komisi tvoří? Monika Santovjáková z Dolních Drah, Ing. Zuzana Gregorová ze sídliště Harcovna, Ing. Ondřej Jurča z Horních Drah, Ladislav Hanzlík z Kulišťákovy ulice a Jiří Martinek z ulice Za Hážovkou. Posledního jmenovaného, který je členem městského zastupitelstva v Rožnově, členové  osadní komise zvolili za jejího předsedu.

Členové nově vytvořené komise na své ustavující schůzce projednali jednotlivé oblasti, na něž se chtějí zaměřit. Souvisejí zejména se sanací skládky Národního muzea přírody, s dopady dopravní zátěže, světelného smogu, prašnosti a hlučnosti. Za důležitou prioritu považují i otázky související s další výstavbou v Tylovicích a výsadbou zeleně. Nemalou pozornost chtějí věnovat prevenci bezpečnosti silničního provozu, značnému dopravnímu zatížení, energetickému konceptu veřejného osvětlení, dále dokončení výstavby poslední etapy chodníku kolem hlavní silnice a vybudování dosti frekventovaného chodníku od křížku k sídlišti Harcovna a následně pak k Elektroprojektě. Vzhledem k tomu, že se do Tylovic stěhují i mladé rodiny, členové osadní komise se chtějí rovněž zaměřit  na opětné zavedení spádovosti pro místní mateřskou školu, dále pak na vytvoření komunitního centra pro různé věkové kategorie včetně hřiště a venkovní posilovny. Větší pospolitosti Tylovjanů by jistě přispělo také vytvoření venkovního místa pro scházení obyvatel za účelem kulturních akcí, obnovy tradic a budování sousedských vtahů.

Výše uvedené návrhy jsou podle členů nově vytvořené osadní komise v souladu se strategickým plánem rozvoje města 2021-2030. (LM)

22. 4. 2022
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Kdy začne třetí etapa výstavby chodníku v Tylovicích?

„Dostavba posledního úseku by dle předběžných informací měla začít na konci srpna, konečný termín realizace však ještě upřesníme. Samozřejmě o tom budeme v předstihu občany informovat,  jelikož se dá opět očekávat jisté dopravní omezení v průjezdu komunikací,“ sdělila redakci Tylovice.cz Petra Graclíková, tisková mluvčí města Rožnov. (MTA)

29. 4. 2022
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Beseda na radnici

Zástupci nově vytvořené osadní komise Tylovice přijali pozvání vedení města Rožnov na kávu. Uskutečnilo se ve středu 4. května 2022 v obřadní síni na radnici a bylo adresováno všem Rožnovákům, kteří se zajímají o aktuální problémy ve městě.

Co se projednávalo o Tylovicích?  Členka nově vytvořené osadní komise Monika Santovjáková, která se jednání rovněž zúčastnila, nás informovala, že 14. dubna 2022 rožnovské zastupitelstvo schválilo vyhlášku o spádovosti pro Mateřskou školu v Tylovicích. Jelikož stávající kapacita tohoto školního zařízení nestačí, v návaznosti na zmíněnou vyhlášku budou od září při přijímání dětí do mateřské školy upřednostněny děti z Tylovic a Hážovic. Město Rožnov do budoucna uvažuje o stavebních úpravách, díky nimž by se kapacita školy navýšila.

Zástupci Tylovic se dále zajímali, jak daleko jsou přípravy částečné sanace skládky na Dolních Drahách. Místostarostka Kristýna Kosová uvedla, že projekt je již vypracován a město bude v nejbližších týdnech jednat s vedením Národního muzea v přírodě, kterému chce být nápomocno při shánění státní dotace na sanační práce.

Součástí Tylovic je také nové sídliště Harcovna, kde se nachází 72 bytů. Jejich obyvatele chce město Rožnov požádat o setkání, vyslechnout si jejich požadavky a následně je pak projednat se společností Energoaqua, která sídliště vybudovala. (MTA)

Na fotografii zleva Jiří Martinek, ing. Zuzana Gregorová a Monika Santovjáková. Foto: www.roznov.cz

5. 5. 2022
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Kolik je Tylovjanů?

Podle informací Jany Tomečkové z Městského úřadu v Rožnově pod Radhoštěm je v Tylovicích registrováno 1117 obyvatel.  Bydlí v ulicích V Aleji, Nezdařilova, Na Harcovně, Jurajdova, Dolní Dráhy, Horečky, Jasanová, Horní Dráhy, Tvarůžkova, Za Hážovkou, Na Vyhlídce, Na Končinách, Luční, Kulišťákova a Tylovice. (MTA)

Foto: Monika Santovjáková

16. 5. 2022
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Kácení máje na Dolině již tuto sobotu

Dobrovolní hasiči zcela výjimečně letos kácení máje pořádají v menším formátu, formou sousedského posezení na Dolině. Žádná velká akce, velký festival se tentokrát nekoná, spíše takové menší sousedské posezení. Na čepu bude výborné pivo, na grilu se určitě nějaké dobroty taky najdou, k poslechu a případně i k tanci zazní hudba z repráku. Tak neváhejte a zastavte se na kus řeči. (OJ)

kaceni-maje.jpg

25. 5. 2022
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Pozvánka na tylovský jarmark na Harcovně

Setkání Tylovjanů a jejich přátel pořádá Osadní komise Tylovice  v sobotu 25. června 2022 od 11 hodin do 14 hodin v zahradním areálu pivnice Harcovna. Na programu je prodej domácích vajíček, tvarohu, sýrů, pečiva, tyčinek, perníčků,  medu, výpěstků ze zahrádek  a dalších produktů místních obyvatel.  „Máme zájem na tom, abychom se v Tylovicích lépe poznali, dozvěděli se o místních prodejcích „ze dvora“, zkrátka měli k sobě blíž. Proto jsme se rozhodli uspořádat setkání spojené s malým jarmarkem. Budeme rádi, když se zapojí co nejvíce Tylovjanů. Srdečně je zveme,“ dodala Monika Santovjáková, členka osadní komise Tylovice a koordinátorka jarmarku. Potěšilo ji, že pivnice Harcovna vyšla organizátorům vstříc a dala k dispozici zahradní areál a zajistí prodej nápojů.  Ke kávě napečou ženy z Tylovic koláčky a Jirka Martinek připraví voňavé dobroty na grilu.

Zájemci, kteří by chtěli svým spoluobčanům výrobky „ze dvora“ a další produkty nabídnout, se mohou přihlásit na emailové adrese monika.santovjakova@seznam.cz nebo telefonem na čísle 773 873 100 (LM)

26. 5. 2022
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Vzpomínkový pořad na Ladislava Nezdařila

V letošním roce si připomínáme sté výročí od narození Ladislava Nezdařila, autora básnické sbírky Horní chlapci. Při té příležitosti Valašské muzeum v přírodě pořádá vzpomínkový pořad na našeho tylovského rodáka. Koná se v neděli 3. srpna 2022 v Janíkově stodole. Začíná ve 14 hodin a o hodinu později pak bude patřit podium Tomáši Kočkovi s orchestrem, Marianu Friedlovi a Marceli Vénovi, kteří ve svém půldruhahodiném koncertu představí zhudebnělé verše Ladislava Nezdařila napsané ve valašském nářečí.

Ladislav Nezdařil se narodil 8. února 1922 v Rožnově pod Radhoštěm a své dětství prožil nedaleko od něj v tehdy ještě samostatné obci Tylovice. Své první verše publikoval ještě za studia na valašskomeziříčském gymnáziu a po návratu z totálního nasazení v Osvětimi.

Až po válce dostudoval gymnázium a poté pokračoval na filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a stal se uznávaným profesorem cizích jazyků, literárním vědcem a překladatelem. I když se jeho domovem stala Praha, do Tylovic se stále vracel. Nečekaně zemřel 15. ledna 1999. Je pochován na Valašském Slavíně ve Valašském muzeu v přírodě. (VMP)
lada_1.jpg

26. 6. 2022
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality
19. 7. 2022
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality
21. 7. 2022
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Fotografie z letošní Tylovské pouti

Převelice děkujeme Robertu Zámečníkovi za nádhernou prezentaci fotografií z letošní Tylovské pouti. Prohlédnout si ji můžete zde:
Rádi vycházíme vstříc fotografovi a uveřejňujeme jeho emailovou adresu pro případ, že by někdo z účastníků pouti chtěl některou z fotografií získat do svého rodinného archívu. Kontaktujte: robert.zamecnik.foto.cz@centrum.cz.

9. 8. 2022
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Pojízdnou prodejnu ovoce a zeleniny si Tylovjané pochvalují

Pojízdnou prodejnu u křížku naproti místní mateřské školy letos v červenci zavedla Osadní komise Tylovice. Nabídka čerstvého ovoce a zeleniny z jižní Moravy se setkala s velkým ohlasem zejména u seniorů, kteří litují, že přímo v Tylovicích nemají obchod s potravinami.

„Navázali jsme kontakt s obchodníkem, který pravidelně objíždí okolní vesnice a vždy požádá místní obecní úřad, aby mu aktuální nabídku vyhlásili místním rozhlasem. Jelikož tuto možnost nemáme, sdělení informace o aktuálním příjezdu prodejce do Tylovic zatím řešíme zasíláním hromadné sms-ky z mého soukromého mobilu a také zprávou na Facebooku,“ uvedla Libuše Miarková, koordinátorka akce. „Je to ale provizorní řešení, které osloví jen část spoluobčanů. Město Rožnov nám proto vyšlo vstříc a nabídlo rozesílání zpráv Tylovjanům mobilním rozhlasem Munipolis,“ dodala Libuše Miarková.

Aby Tylovjané dostávali aktuální informace prostřednictvím tohoto komunikačního kanálu, musí se do něj zaregistrovat. Nejjednodušší je stáhnout si do chytrého mobilního telefonu aplikaci Munipolis a pak se přihlásit k odběru aktuálních zpráv z Rožnova pod Radhoštěm.

Druhá možnost registrace je prostřednictvím webové stránky roznov.munipolis.cz. V obou případech je důležité vyplnit poštovní adresu a do kolonky odběru zaškrtnout „TYLOVICE“.

Pro spoluobčany, kteří nepoužívají internet, město Rožnov připravilo jednoduchý registrační formulář v tištěné podobě. Je k dispozici v prodejně drogerie u pana Karla Smékala naproti pivnici Harcovna. Přímo v obchodě ho lze vyplnit a odevzdat. (OK Tylovice)                                                                                                                                    
img_5440.jpg
Tylovjané se ptají, zda budou i brambory na uskladnění. Ano, budou, starším lidem, kteří nebudou mít odvoz, pan Belák pytle doveze až domů. 

 

10. 8. 2022
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Plot u křížku zůstane původní

Naše osadní komise Tylovice bedlivě sleduje průběh výstavby chodníku. Účastníme se kontrolních dnů, které svolává město Rožnov. Závažnou připomínku jsme měli k rekonstrukci pietního místa u křížku. Podle projektové dokumentace měl být stávající plot nahrazen pletivem (z finančních důvodů), s čímž jsme kategoricky nesouhlasili. Nakonec jsme se dohodli na přijatelné variantě: Na nové podezdívce, nových sloupcích a rozebrání, opravě a opískování stávajícího plotu. Účastníci jednání souhlasili i s naším dalším požadavkem – se zachováním vysypaného kamene na chodníčku před křížkem. V projektu byla dlažba.

K výstavbě nového chodníku v Tylovicích se vyjádřila i osadní komise Hážovice, která požadovala vybudování nové zídky před hřbitovem z původního kamene. Ta dosavadní byla zarostená a polorozpadlá. Na její obnovu by stávající materiál nestačil, musel by se dokoupit, což by stavbu prodražilo a také by oddálilo termín jejího dokončení. Nová zídka totiž musí být vyšší než ta původní. To proto, aby bylo před hřbitovem zajištěno rovné prostranství, na kterém město plánuje do budoucna vytvořit příjemné zákoutí s lavičkami a zelení. To byl také hlavní důvod, proč rada města Rožnova spolu s architektem se definitivně rozhodli pro zídku z betonu. (OK Tylovice)

17. 8. 2022
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Harcovna se v noci ponořila do tmy

Bytový areál na Harcovně se od pondělí nachází v novém režimu útlumu pouličních světel. Proč město Rožnov k tomuto kroku přistoupilo? Na to jsme se zeptali Miroslava Kováře, vedoucího oddělení komunálních služeb na Městském úřadě v Rožnově:

 „V předchozích měsících se na městský úřad opakovaně obracela skupina obyvatel lokality Harcovna, která žádala pomoc města ve zprostředkování komunikace se společností Energoaqua, která bytový areál vybudovala a do současné chvíle je majitelem podstatné části infrastruktury.

Jedním z řešených problémů byla i vysoká intenzita svitu veřejného osvětlení, a to především v pozdních nočních hodinách. Na jednání bylo tedy dohodnuto, že město se souhlasem majitele veřejného osvětlení (společností Energoaqua) odpojí cca 50 procent svítidel, čímž bude zajištěn požadovaný světelný komfort v lokalitě.
V souladu s koncepcí snižování nákladů na energie byl v lokalitě nastaven režim, který se již dříve aplikoval i v jiných částech města. V době od 23:30hod. do 04:00hod. se v méně frekventovaných částech města vypíná veřejné osvětlení a v návaznosti na rostoucí ceny energií je pravděpodobné, že se rozsah lokalit s omezeným provozem veřejného osvětlení bude zvyšovat.
Po každé takové úpravě pečlivě vyhodnocujeme, jaký dopad měla změna na spotřebu, dopravu, životní komfort apod. Na základě zjištěného pak navrhujeme a realizujeme úpravy, které reflektují také na požadavky převážné většiny obyvatel z lokality. Není tedy vyloučena varianta, že v lokalitě bude po celou noc spuštěn omezený počet svítidel.  
Předem však již musím upozornit na možnost, která byla realizována v jiných městech – úplné zhasnutí veřejného osvětlení v době s nejmenší frekvencí pohybu osob a dopravy.“

18. 8. 2022
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Jan Surý oslavil osmdesáté narozeniny

V minulých dnech oslavil významné životní jubileum pan Jan Surý. Dříve narození Tylovjané ho znají především jako velkého znalce historie, s níž seznamuje Rožnováky a další zájemce při pravidelných procházkách jednotlivými ulicemi Tylovic. Kdo letošní vycházku zmeškal, může si o tylovské historii i současnosti přečíst zde.
Panu Surému k jeho 80. narozeninám popřál Jiří Martinek, předseda Osadní komise Tylovice, a poděkoval mu za práci, kterou pro Tylovice dlouhá léta odvádí. Milý pane Surý, přejeme Vám a Vaší paní Mirce hodně zdraví a životní spokojenosti!  

img-20220902-wa0009.jpg
Dort jubilantovi upekla Lenka Martinková.

4. 9. 2022
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Koryto Hážovky pod drobnohledem

Jirka Martinek, předseda osadní komise Tylovice, se v pondělí 19. září 2022 zúčastnil obhlídky Hážovky za účasti paní Bambuškové z Povodí Moravy a technika z útvaru hydroinformatiky a geodetických informací PM Brno. Společně posuzovali nálety a nánosy v korytě potoka v úseku od Chudějova mostu až po dům Toníka Pavelky. Odborníci dali Jirkovi Martinkovi za pravdu, že nánosy a nálety v úseku od dřevěné lávky až po Pavelky je zapotřebí odbagrovat a břeh vyčistit. "Nicméně koryto Hážovky je dimenzováno na 20letou vodu, ale kdyby přišla voda 50letá, tak i přes vyčištěné koryto by Hážovka přilehlé nemovitosti zatopila," uvedl Jirka Martinek. A kdy se bude bagrovat? Spíš než na jaře to nebude. Pokácení stromů a keřů v břehu musí nejdříve povolit CHKO Beskydy a souhlas je zapotřebí i od rybářů. Největší starostí je kam s vybagrovanou hlínou. Kdyby se někomu z Tylovjanů hodila, nechť se co nejdříve ozve Jirkovi Martinkovi. Musí však jít o pozemek, který je vedený jako "ostatní plocha". Jinam se to vyvézt nesmí. (Osadní komise Tylovice)

21. 9. 2022
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Jak jsme volili v Tylovicích

Ve dnech 23. a 24. září 2022 se konaly v České republice komunální volby. V našem tylovickém okrsku číslo 3 bylo zapsáno 932 voličů, z nichž přišlo k urnám 521, tj. 55,9%. procenta. Jak Tylovjané volili, na to se můžete podívat zde. 
A jak dopadly komunální volby v Rožnově pod Radhoštěm? Komunální volby v Rožnově pod Radhoštěm vyhrálo hnutí ANO 2011, které získalo 24,92% hlasů. Na druhém místě skončili Nezávislí Rožnováci s 23,02%. Tyto dvě strany získaly shodně po pěti mandátech v 21členném zastupitelstvu. Své politiky v zastupitelstvu budou mít také KDU-ČSL (17,20% - 4 mandáty). Občanskodemokratická strana (13,31% - 3 mandáty) a dvě dvoumandátové strany, a to Svoboda a přímá demokracie (SPD (9,36%) a Zdravý Rožnov (8,73%). K volbám v Rožnově přišlo 5 640 z celkového počtu 13 269 oprávněných voličů, což činí celkovou účast 42,51%. Je to o něco méně, než při posledních komunálních volbách v roce 2018, kdy to bylo 43,6%). Při volbách v Rožnově bylo odevzdáno celkem 105 502 hlasů. Více o volbách v Rožnově zde. (MTA)

25. 9. 2022
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Nalezené složky

Nebyly nalezeny žádné složky